It has been a busy past couple weeks as we have been trying to cram as much fresh produce into canning bottles as we have time for. Today we processed a few jars of green beans (4 pints), stewed tomatoes (5 pints), spaghetti sauce (12 pints), and rhubarb (17 quarts); all from our own garden. We didn't set out to do so much today. We got started and thought, "While we are doing this, let's see if we can do that." And the result was a warm house, hungry kids, and two worn out 30-somethings.
A couple weeks ago a neighbor friend of ours called up and said, "My peaches are falling off the tree. Come get as many as you want." We loaded up the kids, as many grocery bags as we had, a box or two and headed over to glean. We took every last peach off of her tree. They had not been thinned this year because of various reasons and as such the fruit looked more like large apricots than peaches. We didn't mind, the last price we saw for fresh peaches was $21/half bushel. Talk about your price increases! Four years ago you could get the same peaches for $8/half bushel.
We brought home about the peaches and set right to work on canning the first batch. After it was all done we ended up with about 20 pints of yummy peaches. Now, you might be thinking, "I can go buy these things for less effort than what it takes to can them myself." You are probably right. However, there is a sense of pride in knowing you have accomplished something most won't even attempt anymore, no matter how small the deed.
Adam
London Calling
13 years ago
No comments:
Post a Comment